Lisää kirjoituksia aiheesta Muut tai muista aiheista.
Tiivistelmä: Sain idean rekisterinumeroksi, ja se otettiin käyttöön. 1 259 lukijaa, joista 37 eli 3% on antanut arvosanan (9+).
HIS-51
Katsellessani autoja kadulla tulin ajatelleeksi rekisterinumeroiden osittain valjastamatonta markkinointipotentiaalia. Ne ovat suhteellisen näkyviä ja virallisen luonteensa vuoksi erikoiset rekisterikilvet voivat saada mukavasti huomiota.
Kuten epäilemättä tiedätte, olen töissä KONEen tuotekehityksessä hissejä kehittämässä. Koska KONEella on paljon huoltoautoja liikenteessä ja kun niissä on tunnistettavat logot, ovat ne hyviä kohteita erikoisille rekisterikilville.
KONEen huoltoautoon sopisi loistavasti HIS-51, eli “HISSI”, etenkin kun yritys on kotimaassaan aika tunnettu. Jonkin aikaa metsästin oikeaa tahoa, jolle tämän voisi lähettää, ja lopulta sattumalta sellaisen löysin. Tämä ihminen vastaa huoltoautojen rekisteröinneistä, ja hän innostui ideasta ja lupasi ottaa rekisterinumeron käyttöön kun autoja seuraavan kerran hankitaan.
Tänään tarkistin Ajoneuvohallintokeskuksesta, ja HIS-51 tosiaan oli rekisteröity autolle, jonka haltijana on KONE Oyj. Eli nyt jossain Helsingin tai ympäristön kaduilla pitäisi tällaisen auton olla liikkeellä.
-Aapo Puskala, 9.8.2004
Agora on julkinen foorumi jossa voit julkaista kirjoituksesi. Kaikki voivat lukea, kommentoida ja arvostella kirjoituksia mutta julkaiseminen edellyttää rekisteröitymistä. Kirjoitukset jaetaan useisiin eri aiheisiin.
Lisää kirjoituksia aiheesta Muut tai muista aiheista.
Sinua saattaa kiinnostaa myös jokin seuraavista:
- KELAlle opintotukipalautuksista
- Nyt riitti
- Rikosten tuomioista ja uhreista
- Itsekästä pakkohyväntekeväisyyttä
- Kansalaisuussopimus
- Äänestäminen ei ole kansalaisvelvollisuus
- Äänestysaktiivisuus vaaliteemana
- Yleissitova työehtosopimus on väärin
- Valtio oikeudessa
- Vahingonkorvausta lakosta
- Lisää kirjoituksia
