Lisää kirjoituksia aiheesta Liikenne tai muista aiheista.
Tiivistelmä: Talvi yllätti autoilijan, vai yllättikö sittenkään. 2 423 lukijaa, joista 195 eli 8% on antanut arvosanan (8-).
Turvaväli
Talvi yllätti autoilijan sanotaan miltei jokaisen suur-onnettomuuden lehtiotsikossa. Mutta miksi yllätti? Itse ajan miltei joka päivä jompaa kumpaa kehätietä itään suurimman ruuhkan aikaan ja olen mielessäni todennut yhden merkittävimmistä asioista joka vaikuttaa talvenyllätys momenttiin.
TURVAVÄLI.
Varmasti tärkein syy peräänajoihin, huono sää ja vaaralliset ajo-olosuhteet listataan aina jos jotain “kamalaa” tapahtuu mutta tapahtuisiko jos turvaväli olisi edes vähänkään nimensä mittainen --> turvallinen.
Päivittäin näkee autoilijoita jotka pahimmassakin kelissä “nuuskivat” edelläajavan auton takamusta kuin koirat konsanaan, tälläisessä tilanteessa ei takana ajavan reaktioajaksi jää paljoakaan jos edellä oleva jarruttaa vaikka vain hidastaakseen valoihin tai jonoon.
Eli jos ja kun itse ajat tiellä huonolla säällä tai huonoon päivänaikaan eli illalla jolloin valaistus ei ole parhaammasta päästä käytä hyvä autoilija mielummin pikkaisen pidempää kuin pikkaisen lyhyempää turvaväliä.
-jarre, 10.2.2007
4 | |
5 | |
6 | |
7 | |
8 | |
9 | |
10 |
Agora on julkinen foorumi jossa voit julkaista kirjoituksesi. Kaikki voivat lukea, kommentoida ja arvostella kirjoituksia mutta julkaiseminen edellyttää rekisteröitymistä. Kirjoitukset jaetaan useisiin eri aiheisiin.
Lisää kirjoituksia aiheesta Liikenne tai muista aiheista.
Sinua saattaa kiinnostaa myös jokin seuraavista: