Lisää kirjoituksia aiheesta Uskonto tai muista aiheista.
Tiivistelmä: Kaikki paholaisen palvelijat eivät kulje mustissa vaatteissa. 1 637 lukijaa, joista 114 eli 7% on antanut arvosanan (8+).
Paholaisen palvelijat
Uskonnot ovat parhaimmillaan hengeltään valoisia toivontuottajia, jotka auttavat ihmistä moraaliasioissa ja maailmankuvan hahmottamisessa. Kuitenkin ääriuskovaiset älykääpiöt, jotka eivät laisinkaan ymmärrä uskomisen luonnetta, pilaavat tehokkaasti uskonnosta kaiken sen positiivisen eetoksen. Nuo älynlahjoiltaan vajavaiset typerykset eivät tajua, että edes Luojan olemassaolosta ei ole varmaa tietoa, ja silti he ovat hyvin herkästi kiinni toisella tavoin ajattelevien ihmisten kurkussa. Erityisen hyvin tämä pätee muslimeihin, mutta nyt kirjoitan tätä ajatellen aidon kristinuskon pahimpia vihollisia eli tuomiohenkisiä fariseuksia ja ahdaskalloisia “tosiuskovaisia”, joiden ankarat uskonkäsitykset vääristävät koko evankeliumin irvikuvakseen. Suurelta osin heidän takiaan monet torjuvat tai hylkäävät uskon. Paholaisen palvelijat valkeissa vaatteissa.
-Ameda, 26.6.2007
| 4 | |
| 5 | |
| 6 | |
| 7 | |
| 8 | |
| 9 | |
| 10 |
Agora on julkinen foorumi jossa voit julkaista kirjoituksesi. Kaikki voivat lukea, kommentoida ja arvostella kirjoituksia mutta julkaiseminen edellyttää rekisteröitymistä. Kirjoitukset jaetaan useisiin eri aiheisiin.
Lisää kirjoituksia aiheesta Uskonto tai muista aiheista.
Sinua saattaa kiinnostaa myös jokin seuraavista:
- Syntymävuotesi
- Millä ansioilla Barack Obama sai rauhan nobelin?
- Musiikkikauppa kangertelee verkossa
- Et tainnut voittaa lotossa.
- Minä
- Arvosta itseäsi
- Epäluulo
- Pakolaisena Suomessa
- Kouluruoasta saa valittaa
- Itsekästä pakkohyväntekeväisyyttä
- Lisää kirjoituksia
