Tiivistelmä: Arvostellaanko ihmisiä sinunkin mielestä liian herkästi ulkonäön perusteella? 3 694 lukijaa, joista 587 eli 16% on antanut arvosanan (7).
Gootit
Mielestäni ihmisiä arvostellaan aivan liian herkästi ulkonäön perusteella. Syy on yleensä siinä, että arvostelun kohde sattuu ehkä pukeutumaan eri tavalla kuin arvostelija, tai vaikka käyttämään “vääränlaisia” värejä. Olen itse gootti, joten tiedän, että sellainen kohtelu ei tunnu mukavalta. Omista kokemuksistani olen ainakin huomannut, että monilla ihmisillä on ärsyttäviä yleiskäsityksiä ihmisistä joita eivät tunne. Esimerkiksi gootteja arvostellaan aivan liian herkästi friikeiksi ja leimataan satanisteiksi. Tiedän montakin ihmistä jotka tuomitsevat heitä hyvin pienin perustein. Minusta se on väärin. Ihmiset ovat vapaita pukeutumaan kuinka haluavat ja kaikki ovat erilaisia, joten tekeekö musta vaatetus ihmisestä automaattisesti satanistin?
Gootti on vain yksi pukeutumistyyli, vaikka jotkut väittävätkin sen olevan elämäntapa. Eihän se suinkaan ole ellei henkilö itse ota asiaa niin vakavasti. Monet ihmiset evät edes halua tutustua muiden tyylien edustajiin kunnolla, vaan leimaavat heidät kuulemiensa perusteella. Gootteja arvostellaan usein näin: he ovat ihmisiä jotka eivät pidä päällään mitään muuta kuin mustaa, kuuntelevat ainoastaan raskasta heviä, ovat hiljaisia, heillä ei ole ystävinään kuin toiset gootit, jos niitäkään, palvovat saatanaa ja ovat muutenkin ihmeen masentunutta väkeä. Tämän kuullessaan voisi kuvitella sanan “gootti” merkitsevän enemmänkin jotain heimoa kuin yhtä nykymaailman vaatetyyliä. Monilta unohtuu se seikka, että ihmiset eivät ole kaikki samanlaisia. Toinen gootti on ehkä satanisti, mutta toinen vain sattuu pitämään mustasta. On väärin lokeroida ihmisiä tuosta vain.
Mutta miksi juuri gootti leimataan satanistiksi? Yhtä hyvinhän jonkin muunkin tyylin edustaja voi olla sellainen. Ehkä erilaiset goottien käyttämät ristit ja muut uskonnollisemmat varusteet ovat saaneet muut ihmiset yhdistämään meidät satanisteiksi. Eihän tietenkään kaikkien goottien pukeutumiseen liity mitään uskonnollista. Vouhotus on voinut lähteä esim. siitä, että jossain kaveripiirissä on voinut olla goottityyliä edustanut henkilö joka on vastannut yleiskäsityksiä melko hyvin ja joku muu on alkanut pullistella asioita kyseisestä henkilöstä. Ehkä joku on saanut vihat päällensä siten.
Suuret juorut lähtevät leviämään hyvin nopeasti aivan pienistä jutuista. Eräs poika leimasi minut kerran saatananpalvojaksi kun huomasi hatussani olevan tähden muotoisen niitin. Olin kiinnittänyt epähuomiossani sen samoin päin kuin pentagrammissa olevan tähden. Tarkoitukseni ei todellakaan ollut näyttää sillä, että olisin satanisti, mitä en olekaan. Monet ihmiset eivät edes tiedä, että merkkiä käytetään saatanapalvonnassa jonkinlaisissa rituaaleissa. Tähden kaksi sakaraa osoittavat ylös ja yksi alas. Se merkitsee kristinuskon pyhän kolminaisuuden kieltämistä.
Mutta tietääkö moni arvostelija mitä satanismi oikeastaan on? Lainaus Wikipediasta (http://fi.wikipedia.org/) osittaa, että on hieman outoa käyttää tätä nimitystä kaikista gooteista.
“Yhdysvalloissa levisi saatananpalvontapelko 1980-luvun alussa. Julkisuudessa epäiltiin, että saatananpalvojat muodostivat laajan renkaan ja jopa 50 000 lasta vuosittain joutui rituaalimurhan uhriksi. Yhtään tapausta ei kuitenkaan pystytty todistamaan, ja kohu vaimeni vähitellen. Suomessa saatananpalvonta nousi otsikoihin niin sanotun Hyvinkään paloittelusurman oikeudenkäynnissä. Kyseessä oli saatananpalvontaan liittynyt ”rituaalimurha“.
Minkäänlaisen laajan järjestäytyneen saatananpalvontaverkoston olemassaolosta nykyaikana ei ole näyttöä, vaan saatananpalvojiksi tunnustautuvat henkilöt ovat useimmiten yksittäistapauksia, joiden tavallisimpana vaikuttimena on järkytyksen ja pelon synnyttäminen toisissa ihmisissä. Tällaisille henkilöille tyypillisiä itseilmaisun muotoja ovat merkkien piirtelyt, kuvioiden viiltelyt ihmisiin ja eläimiin sekä hyökkäykset vallitsevaa uskonnollista laitosta kohtaan esimerkiksi hautakiviä kaatamalla. Suurin osa tällaisista saatananpalvojista on ahdistuneita nuoria.”
On siis naurettavaa leimata ihminen satanistiksi ilman todisteita.
Nyt ajattelette varmaan, että otan haukkumisen turhan vakavasti. Mielestäni en ota. On täysin sairasta sanoa kiusoitellen toiselle hänen olevan satanisti, koska on gootti. On todella outoa, että ihmiset tekevät tällaisia johtopäätöksiä pelkän asun perusteella. En tietenkään väitä, että koko maailma on meitä vastaan. On olemassa paljonkin ihmisiä jotka hyväksyvät gootit samanarvoisina kuin muutkin. Kiusauskaan ei aina ole näin vakavaa. Toivon silti, että kirjoitukseni sai jonkun miettimään asiaa uudessa valossa. On kovin harmillista, että samantapaisia kirjoituksia voisi kirjoittaa lähes kaikista pukeutumistyyleistä.
Agora on julkinen foorumi jossa voit
julkaista kirjoituksesi. Kaikki voivat lukea, kommentoida ja arvostella kirjoituksia mutta
julkaiseminen edellyttää rekisteröitymistä. Kirjoitukset jaetaan useisiin eri aiheisiin.