Lisää kirjoituksia aiheesta Media, TV tai muista aiheista.
Tiivistelmä: Lähes aina jokainen joka tarkoin seuraa nykymediaa, saa tiedotusvälineiden kautta paljon hyvinkin epäolennaista tai jopa väärää tietoa. Aiheena on sekä median luonne että lyhyesti Internetin vaikutus nuorisokulttuuriin. 2 106 lukijaa, joista 366 eli 17% on antanut arvosanan (7).
Median luonne ottaa pannuun!
Päivittäinen uutisten lukeminen voi lisätä maailmantuskaa, vaikka läheskään kovinkaan moni muu aihe kuin sää ei usein kosketa suurta kohderyhmää, jos huomio kohdistetaan lähinnä suomalaisiin. Korkeintaan sääennusteiden antamat tulokset ovat kiistatta meitä kaikkia koskevaa tietoa, mutta vaikka esim. Lähi-idässä vallinneet väkivaltaisuudet koskettavatkin monia ihmisiä, niin onko meille pakko toitottaa asioista joiden eteen emme voi mitään? Outoa etteivät sitten politiikkaan tai päätöksiin liittyvät myönteiset asiat juuri ylitä uutiskynnystä (muulloin kuin presidentin vaaleissa tai pääministerin vaihtuessa), kun vielä mielummin esim. syyllistetään kansalaisia ilmastonmuutoksen nopeuttamisesta tai marmatetaan jostain kadulle kuolleesta kissasta. Ja kuten jo vuodatinkin, median taktiikka saada ihmiset hulluiksi näyttää olevan juuri uutisointi sellaisista asioista, jotka tavalla tai toisella ovat negatiivisia ja joille lukija ei voi mitään (uskon että näin on ollut ennenkin, mutta tämä vain kärjistämisenä). Uutisointikulttuuri näyttää siis vielä tarvitsevan huoltoa, jotteivät aktiiviset uutisten lukijat joutuisi joka päivä ikävien aiheiden uhreiksi.
Meitä tämän päivän nuorison edustajia on myös usein vanhempien ikäluokkien keskuudessa kutsuttu ¨pullamössösukupolveksi.¨ Mielummin he saisivat syyttää sukupolvemme ¨pullamössömäisyyttä¨ kuitenkin siitä, että olemme joutuneet nopeasti saatavan viihteen sekä epäolennaisen tai jopa vääränkin tiedon uhreiksi, mm. Internetin välityksellä. Maailma on tietoteknistymisen myötä muuttunut nopeasti sen verran paljon, etteivät kaikki meidän vanhemmatkaan ole osanneet antaa kunnon ohjeita. Meitä on siis turha syyllistää siitä että olemme joutuneet kokemaan tietokoneistumisen niin hyvät kuin huonotkin puolet. Huonoista puolista mainittakoon juuri se surullisen kuuluisa ongelma, että monet ovat saaneet seksistä väärääkin tietoa ja että mm. seurustelu- ja seksikulttuurin vapautuessa ihmisiä syntyy yhä vähemmän, mikä puolestaan saa suuret ikäluokat kantamaan huolta Suomen kansan tulevaisuudesta.
-musicantor, 2.7.2008
4 | |
5 | |
6 | |
7 | |
8 | |
9 | |
10 |
Agora on julkinen foorumi jossa voit julkaista kirjoituksesi. Kaikki voivat lukea, kommentoida ja arvostella kirjoituksia mutta julkaiseminen edellyttää rekisteröitymistä. Kirjoitukset jaetaan useisiin eri aiheisiin.
Lisää kirjoituksia aiheesta Media, TV tai muista aiheista.