Lisää kirjoituksia aiheesta Ruoka tai muista aiheista.
Tiivistelmä: Koulujen limuautomaatien poistamisessa ei ole mitään hyötyä 2 678 lukijaa, joista 203 eli 8% on antanut arvosanan (7).
Limuautomaattien poistaminen kouluista ei ole hyvä ajatus
Katsoin torstaina Päivän kasvo -ohjelmassa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen puheenjohtaja Pekka Puskan haastattelua. Hän puhui siinä keinoista vähentää suomalaisten ylipainoa. Hän mainitsi yhtenä keinona limuautomaattien poistamisen kouluista. Minun mielestä ajatus ei ole hyvä. Vastustan limuautomaattien poistamista kouluissa.
Sopimukset limuautomaateista tekee oppilasvaltuustot. Osa rahoista, joilla limuautomaateista limua ostetaan, menee oppilasvaltuustoille. Oppilasvaltuustot tekevät hyvää työtä tuodessaan opiskelijoiden näkökulmaa koulujen päätösten tekoon. Oppilasvaltuustot järjestää oppilaille myöskin tapahtumia, jotka voi olla hauskoja ja joiden varjolla voi myöskin ajaa jotain tärkeää tapahtumaan. Oppilasvaltuustot tarvitsevat rahaa. Limuautomaattien poistaminen kouluista merkitsisi aika isoa rahan määrän vähenemistä oppilasvaltuustoissa. Tämä ei missään tapaksessa voi olla hyvä asia.
Jos limuautomaatit poistettaisiin koulusta, niin opiskelijat kävisivät koulujen välitunneilla tai muilla tauoilla lähimmästä kioskista tai kaupasta ostamassa limua. Minä väitän, että sillä, käyvätkö nuoret ostamassa limunsa lähimmästä kaupasta/kioskista vai ostavatko he sen koulun automaatista, ei ole mitään vaikutusta nuorten painoon. Joku saattaa tässä vaiheessa sanoa, että kauppaan kävellessä saa liikuntaa. Se liikunnan määrä, joka koulusta lähimpään kauppaan ja takaisin kävellessä tulee, on kuitenkin aika vähäinen ja ne vähäiset kalorit, jotka siinä kävellessä palaisi tulisi takaisin siitä limusta. Oikeastaan on parempi, jos nuoret ostavat limunsa koulujen automaatista, koska silloin ainakin osa rahoista menee heidän itsensä hyväksi (viitaten aiemmin mainitsemaani oppilasvaltuustoasiaan).
Jos ihmisten ylipainoa halutaan vähenpää, niin pääpainon tulee mielestäni olla valistuksessa. Ihmisten käytöstä voidaan ohjata toivottuun suuntaan antamalla heille tietoa ylipainon vaaroista ja ylipainoa aiheuttavista asioista. Ketään ei kuitenkaan voi pakottaa elämään terveellisesti. Sikäli kun kukaan nyt ylipäätään elää täysin terveellisesti. Eiköhän jokaisella ole joku pikku pahe.
Koulujen limuautomaattien poistamisella ei ratkaista yhtäkään ongelmaa, mutta aiheutetaan hallaa oppilasvaltuustoille.
-mä., 10.7.2010
4 | |
5 | |
6 | |
7 | |
8 | |
9 | |
10 |
Agora on julkinen foorumi jossa voit julkaista kirjoituksesi. Kaikki voivat lukea, kommentoida ja arvostella kirjoituksia mutta julkaiseminen edellyttää rekisteröitymistä. Kirjoitukset jaetaan useisiin eri aiheisiin.
Lisää kirjoituksia aiheesta Ruoka tai muista aiheista.
Sinua saattaa kiinnostaa myös jokin seuraavista: