Lintukoto logo

Lintukoto / Tutkimus / Päivän kysymys

Lintukoto etusivu > Tutkimus > Päivän kysymys
Hetken miete: Kiltit tytöt pitävät päiväkirjaa, tuhmat eivät koskaan ehdi.
Päivän sana: inkorrekti: virheellinen, väärä; tahditon, epähieno

Pidätkö?


17 käyttäjää paikalla, sivulatauksia 71/min.

Voit valita yhden vaihtoehdon. Muistathan käydä täyttämässä taustatietosi.

Muukalaisviha
Tampereen radio (YLEn paikallisradio) kysyi päivän kysymyksessään muukalaisvihasta. Kun “väärä” vastaus oli kärjessä, YLE (“luotettavin valtakunnallinen uutisoija”) poisti tämän vastauksen vedoten manipulointiin. Jotta saisimme muokkaamattoman vertailutuloksen, toistamme kysymyksen alkuperäisillä (joskin värittyneillä) vastausvaihtoehdoilla. Mistä muukalaisviha johtuu? (4.2.2009)
Ennakkoluulot kasvavat, kun niitä ruokitaan.
Hiljaisesta hyväksynnästä.
Huonoista kokemuksista.
Joukossa tyhmyys tiivistyy.
Kasvatuksesta ja lähipiiristä.
Kateudesta.
Pelätään kaikkea, mikä ei ole tuttua.

Ehdota uusia vaihtoehtoja huomiseen päivän kysymykseen tai uutta päivän kysymystä. Hyväksytty ehdotuksesi julkaistaan 31.1. tai ehkä aiemminkin.

  1. Tarkista, onko kysymystä jo ollut.
  2. Ellei ole, ehdota päivän kysymystä.
  3. Jos laitat mukaan myös hyvät vastausvaihtoehdot, kysymyksesi julkaistaan todennäköisemmin.
  4. Vaihtoehtoa Ei kiinnosta ei tulla lisäämään, joten sitä ei kannata ehdottaakaan. Ketään ei kiinnosta, että sinua ei kiinnosta. Jos ei kiinnosta, jätä vastaamatta.
Edellinen lataus 06:52, 2 s sitten. Edellinen muutos 7.10.2009, 10:11, 333,9 pv sitten. © Aapo Puskala (0,06 s.)